Firma Edificio postanowiła wzorem inwestorów europejskich, oraz zebrane własne doświadczenia, gruntownie pochylić się nad tematem budownictwa pasywnego. Zmniejszenie kosztów eksploatacji nie stanowi tu jedynej korzyści płynącej z zastosowania budownictwa energooszczędnego.

Budownictwo pasywne ma podstawowy wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców, którzy będą czuli się w takim standardzie – przyjemnie, ciepło, świeżo i wygodnie. Bezdyskusyjnie budownictwo pasywne ma również pozytywny i bezpośredni wpływ na środowisko naturalne, gdyż nie przyczynia się do produkcji smogu oraz wprowadza w życie przesłania ekologiczne.

Z definicji budynek PASYWNY to taki, którego zapotrzebowanie na energię jest równe lub mniejsza niż 15kWh/1m2/rok. Polska norma w momencie powstawania naszej inwestycji Villa Nova wynosiła 110kWh/1m2/rok - natomiast nasz budynek wielorodzinny ma potwierdzone niemieckim certyfikatem, zapotrzebowanie na energię do ogrzewania mieszkania na poziomie max. 15 kWh/m2/rok, lub moc grzewcza max. 10 W/m2. Wpływa to bezpośrednio na co najmniej 8-krotne obniżenie kosztów ogrzewania pasywnego mieszkania. Czym mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym większe oszczędności.

Zaproponowany przez nas standard pasywny można osiągnąć dzięki odpowiedniej szczelności budynku, izolacji termicznej i niwelacji mostków termicznych powstających na styku np. ściany i okna. Niezbędne jest zainstalowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła oraz rekuperatorów służących do zapewnienia i wymiany na świeże, powietrza w każdym pomieszczeniu. Kolejno konieczne są pasywne, trzyszybowe okna, przez które zimą nie ucieka ciepło, a latem jest przyjemnie chłodno. Kimakonwektory – przypominające swoim wyglądem kaloryfery pomagają, głównie zimą utrzymać odpowiednio przyjemną temperaturę. Następnie w tego typu budynkach wykorzystuje się pompy ciepła, u nas typu powietrze-woda; jest ona źródłem ciepłej wody i dodatkowego ogrzewania.

Wbrew pozorom prócz norm technicznych, kryteriów i parametrów będących wyznacznikami pasywności w procesie budowlanym, to również swoista filozofia życia. Korzystanie ze sprzętu AGD w wysokiej klasie energetycznej, żarówek energooszczędnych lub ledowych, wyłączanie sprzętów elektrycznych z przycisków, nie zostawianie ładowarek w gniazdkach bez podłączonych urządzeń itp. Wszystkie te powyższe działania wpływają na oszczędności, ekologiczny styl życia i energooszczędność.

VILLA NOVA w cyfrach

 1. Certyfikat Darmstadt* (pierwszy w Polsce dla budynku wielorodzinnego) dzięki temu potwierdzone zostało zapotrzebowanie na energię 15kWh/1m2/rok. Sprawdź
 2. Spełnione wymagania do Programu NF15 przygotowanego przez NFOŚiGW
 3. Dwukrotnie wykonany testy szczelności z wynikiem poniżej normy: n 50 ≤ 0,6 [h-1]
  • pierwszy wynik n50 ≤ 0,49 [h-1]
  • drugi wynik n50 ≤ 0,48 [h-1]
 4. Ściana zewnętrzna U = 0,095
 5. Dach U = 0,06
 6. Okna pasywne U = 0,7
 7. Szacowany przez weryfikatora PIBPiEO koszt roczny ogrzewania 100 metrowego mieszkania to przedział 300- 500 pln
 8. Mieszkania posiada odrębne instalacje m.in:
  • pompę ciepła firmy m.in. Panasonic o sprawności średniorocznej COP 4,09;
  • rekuperator Paul Novus 300 o sprawności 93 % oraz
  • klimakonwektory VIDO, dzięki czemu w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania można indywidualnie ustawiać temperatury (+klimatyzacja).
 9. Przy budowie VILLA NOVA wykorzystano nietypowe i innowacyjne materiały budowlane o wysokiej jakości oraz parametrach, np.
  • pianka rezolowa Kingspan Kooltherm K12 o λ= 0,020 (ocieplenia)
  • płyty gipsowo-włóknowowe Fermacell
  • suche jastrychy firmy Fermacell
 10. W VILLA NOVA przygotowano podbudowę pod 2 około 100 metrowe tarasy zielone na dachu w układzie klasycznym ( EPDM), przygotowano 4 balkony na zewnętrznej konstrukcji oraz 2 ogródki.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ